Przejdź do głównej zawartości

Jesień na skraju lata.

Pięknie jest prawda? Rano zimno nawet z lekkim przymrozkiem, a w dzień słonecznie, jasno, złociście. Siedzę w altanie i łapię w dłonie babie lato. Uwielbiam te srebrzyste nitki i jesienne światło słoneczne, ciepłe, ale przytłumione.
 W tamtym roku mniej więcej o tej porze piekłam babkę śliwkowo-czekoladowa, która smakowała nam bardzo. Jeśli macie ochotę skorzystajcie z przepisu KLIK

W tym roku w sadzie śliwek brak. Jednak nie mogę się smucić bo brzoskwinia obrodziła :)))) I to jak! Pamiętam jak na wiosnę pokazywałam Wam jak kwitnie. A teraz proszę:








Soczyste brzoskwinki już się pyrlą w wielkim garze na piecu, a ja  tymczasem mogę Wam pokazać kilka fotek jesiennych kwiatów.





Jesienne astry, cynie zachwycają bogactwem kolorów. Dodatkowo cieszą moje oczy, gdyż zostały wyhodowane od maleńkich nasionek.







Pomidory nadal pięknie owocują, chociaż owoce są mniejsze, ale bardzo dobre. Nie wiem ile to już  przecieru pomidorowego mamy w piwnicy. Chyba wolę nie liczyć...



A w tunelu foliowym oprócz pomidorów wyrosły piękne KANIE.

Najlepiej  smakują po prostu wymiczone w mleku, obtoczone w jajku i bułce tartej, później troszkę soli i juz mamy pyszną przekąskę.


Zdjęcia na zewnątrz robiłam na początku tygodnia, jednak przymrozki stały się silniejsze, co niestety odbiło się na niektórych kwiatach, zwłaszcza szałwiach, które późno wsadzone teraz były w pełni kwitnienia. Jednak mam fotki z poniedziałku, zobaczcie sami jak soczysta czerwień:



To chyba już ostatni ogrodowy post w tym roku.Następny post będzie z domu, w którym pomiędzy białymi dyńkami pohukują sowy :)))


Komentarze

  1. Ale zbiory ☺aż poczułam zapach tych pomidorów ☺
    Piękne kwiaty
    Pozdrawiam
    Agnieszka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, mam wrażenie, że mój dom zamienił się w pomidor od ciągłego ich przecierania :))) Na szczęście brzoskwinki też pachniały przerabiane na słodki dżem. Oczywiście odbijam pozdrowienia:)

      Usuń
  2. Aginko cudne fotki schyłku lata i początków jesieni :)
    Wciąż zielono i pięknie :)
    Zbiory pomidorków powalają , co z nich zrobiłaś, przecier ?
    Pozdrawiam cieplutko, Agness:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Jeszcze leżą w skrzynkach i podjadamy do kanapek, do sałatek je wkładam też,a na końcu przeciery. To niesamowite jaką ilość pomidorów zjadamy na bieżąco. Tak się nauczyliśmy. Miłego popołudnia:) :*

    OdpowiedzUsuń
  4. Prawdziwa ogrodniczka z Ciebie:-)
    Piękny ogród i obfite zbiory:-)
    Pozdrawiam:-)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ogrodniczka, bo córka ogrodnika:) Kiedyś tylko patrzyłam a teraz działamy razem. Teraz to ja oraz częściej potrafię go zaskoczyć w tych tematach :) Odbijam Twoje pozdrowienia i listek jesienny przesyłam :)

      Usuń
  5. Piękne kwiaty :)
    ale te P O M I D O R Y !!!
    Kradnę Ci trochę ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wierz mi, mówisz - masz. :') Czujemy lekki przesyt, jak co roku,a potem tęsknimy w zimie do następnych :)

      Usuń
    2. Ja w tym sezonie nie miałam...pierwszy raz od niepamiętnych czasów.
      Moja tęsknota OGROMNA ;)

      Usuń
  6. Ależ cuda w tym Waszym ogrodzie! Zazdrość mnie wzięła okrutna, ale mam mocne postanowienie, że jeśli uda nam się zrealizować marzenie o większej działce, to będę miała sad z prawdziwego zdarzenia, niewielkie rozarium no i szklarnię lub chociaż tunel na pomidory. A, i wyhoduję arbuzy!:)
    Pozdrawiam gorąco
    Ania

    OdpowiedzUsuń
  7. Marzenia się spełniają, więc jak tylko Twoje się zmaterializuje w postaci większej działki służę wirtualną radą i pomocą :) Dziękuję za odwiedziny i życzę dużo jesiennego słonka na weekend :)))

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Czy da się pomalować drzwi z płyty?

Krótko i na temat: tak da się!!! Sama w to nie wierzyłam. Swoje drzwi wybrałam  samodzielnie, ale jeszcze dużo wcześniej, niż zaplanowany kapitalny remont salonu. A teraz po tych wszystkich przemianach głównie kolorystycznych  kompletnie nie pasowały mi do całości. Niby czytałam u koleżanek blogerek, że spokojnie takie drzwi da się pomalować,  to jakoś tak sceptycznie do tego podchodziłam, ale pewnego dnia przechodząc przez jeden z hipermarketów budowlanych natknęłam się na reklamę farby normalnie do wszystkiego. Jako dowód stały jak mur płytki łazienkowe brudno żółte pociągnięte ową farbą. Zdopingowana potrzebą natychmiastowej zmiany chwyciłam od razu dwa pojemniki. W końcu miałam do pomalowania pięć skrzydeł drzwiowych. No i skłamałabym, że to szybka praca, bo trwa to długo wiadomo i malować lubić trzeba. Zmiana jednak jest i to bardzo widoczna. Wreszcie wyciągnęłam mój stolik zdobyczny z Anglii. Na razie służy jako podstawka do kwiatka, ale z czasem znajdę mu inne zastosowanie.

Japońska pagoda

Altany ogrodowe wyrastają wszędzie, jak "grzyby po deszczu'. Owszem mnie również te "domki" ogrodowe przypadły do gustu. Z wielu gotowych modeli nie potrafiłam jednak wybrać takiego wzoru ,żeby się na niego zdecydować. I tu z pomocą przyszedł mój tata :) On to bowiem pewnego jesiennego wieczoru (w zeszłym roku) wymyślił, że zrobi dla mnie japońska pagodę. Na początku nie wierzyłam, że w ogóle się za to zabierze. Jednak nie doceniałam siły tatusia :) Od pomysłu przeszliśmy do czynu. Zakupiliśmy drewno, musieliśmy dokupić parę koniecznych narzędzi i tak to się zaczęło. Nie powiem, że było łatwo. Tato najpierw wykonał miniaturę pagody, która zamierzał wykonać. Jak wiadomo pagody charakteryzują się tym, że dach jest dominantem w  całej konstrukcji. Musiał być odpowiednio podtrzymywany.  Szkielet pagody był gotowy na wiosnę tego roku. Wiedziałam dokładnie, w którym miejscu wymarzona altana miałaby stać, dokładnie tam, gdzie rósł ogromny jałowiec. Nie mogłam pozwolić na z

Jak mieć borówki w przydomowym ogródku?

Lato w pełni, a ja dzisiaj opowiem Wam o tym jak w tym roku postanowiłam dołączyć do grona osób hodujących borówki. Obok malin, truskawek i czereśni to jedne z ulubionych owoców lata naszych dzieci. Zwlekałam z wsadzeniem borówkowych krzaczków, bo słyszałam, że lubią tylko kwaśny odcień ziemi, a u nas takiego zdecydowanie brak. Ale wszystko jest do zrobienia, trzeba wykrzesać z siebie tylko trochę zapału i po prostu wziąć się do pracy. krok 1 wyznaczenie działki lub klombu Miałam do zagospodarowania taki kawałek ziemi za domkiem drewnianym moich dzieci. Pomyślałam, że będzie to idealne miejsce na borówkowy sad, gdyż dzieci będą miały te pyszne owoce na wyciągnięcie ręki .Można zrobić sobie podwyższony klomb, bo borówki będą lepiej rosły bez chwastów, a tak można się tego problemu pozbyć. Ja jednak zostałam przy tradycyjnym obsadzeniu na płaskim terenie.   krok 2 przystosowanie gleby Tak jak pisałam  wcześniej borówki są kwaśnolubne. Musimy ustalić jaki odczyn ma nasza